Στις 29 Ιουνίου, στις 7 μμ, έγινε η 1η Συνάντηση Επανένωσης (REUNION) των Αποφοίτων του Τμήματος Φιλολογίας μέσω zoom. Η συγκίνηση όλων μας ήταν μεγάλη, καθώς απόφοιτες και απόφοιτοι – κυριολεκτικά από όλα τα μέρη του κόσμου – συνδέθηκαν για να δουν παλιές συμφοιτήτριες και παλιούς συμφοιτητές. Δάκρυα σκουπίστηκαν κρυφά, φωνές τρεμόπαιξαν, αλλά είχαμε τη χαρά να ακούσουμε δεκατρείς από αυτές / αυτούς (τα ονόματα ακολουθούν) να μας μιλάνε για την πορεία τους μετά το Πανεπιστήμιο, αλλά και για τα εφόδια, πνευματικά και ψυχικά, που τους έδωσε το Τμήμα Φιλολογίας. Η αναδρομή στο παρελθόν είχε νοσταλγία, αλλά μπορούσες να διακρίνεις τη σιγουριά με την οποία, ως επαγγελματίες πια, πορεύονται στη ζωή τους. Οι ζωές των αποφοίτων μας είναι ποικίλες: κάποιες/οι είναι στην εκπαίδευση, αλλά οι περισσότερες/οι ασχολήθηκαν με διάφορους τομείς της δημόσιας και της ιδιωτικής διοίκησης, διευθύνουν τις δικές τους επιχειρήσεις, σχεδιάζουν video games, ασχολούνται με την ένταξη των προσφύγων, ίδρυσαν διαδικτυακά σχολεία για την εκμάθηση της ελληνικής ως ξένης γλώσσας και πολλά άλλα. Από τους 3017 αποφοίτους (έως την ορκωμοσία του Απριλίου 2021) είδαμε μόνον ένα μικρό μέρος, αλλά το πλήθος των μηνυμάτων που μας κατέκλυσαν – ζητώντας να ορίσουμε γρήγορα μια νέα συνάντηση για όσες / όσους δεν μπορούσαν να παρευρίσκονται – έδειξε πόσο ανάγκη την είχαν. Ανανεώσαμε λοιπόν το ραντεβού μας για το φθινόπωρο (ελπίζοντας να είναι δια ζώσης αυτή η 2η συνάντηση).

Υπεύθυνη Συλλόγου Αποφοίτων Τμήματος Φιλολογίας: Ευφημία Καρακάντζα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, karakantza@upatras.gr

• Ομιλήτριες / ομιλητές στην 1η Συνάντηση Επανένωσης (απόφοιτες/οι από το 2001 έως το 2020):
  • Σταματία Ανδρονά
  • Χρήστος Αριστόπουλος