Ο Καθηγητής Ιωάννης Τσαμόπουλος (Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών), εξελέγη Fellow του EUROMECH από την Ευρωπαϊκή Εταιρεία Μηχανικής. Αυτή η σημαντική διάκριση αναγνωρίζει τη συμβολή του στον τομέα της ρευστομηχανικής.
Η επίσημη αιτιολόγηση της διάκρισης αναφέρει:
“Η Τιμητική Διάκριση απονέμεται στον Καθηγητή Ιωάννη Τσαμόπουλο για τις υπολογιστικές και θεωρητικές του συνεισφορές που ενισχύουν τη θεμελιώδη κατανόηση των ροών με κινούμενα σύνορα, των διφασικών ροών και της μη-Νευτώνειας ρευστομηχανικής, ιδιαίτερα στον τομέα των ελαστοϊξωδοπλαστικών ρευστών. “Το έργο του Καθηγητή Τσαμόπουλου στα μη-Νευτώνεια και ελαστοϊξωδοπλαστικά ρευστά έχει προωθήσει την κατανόηση της συμπεριφοράς σύνθετων ρευστών, με άμεσες εφαρμογές σε βιομηχανίες όπως τα πετροχημικά, τη βιοτεχνολογία και την επιστήμη υλικών. Η πρωτοποριακή του έρευνα συνδυάζει υπολογιστική προσομοίωση με θεωρητικές γνώσεις, επιλύοντας προκλήσεις στη ρευστομηχανική που έχουν κρίσιμη σημασία τόσο για την ακαδημαϊκή πρόοδο όσο και για τη βιομηχανική ανάπτυξη.
Για μια πλήρη λίστα των Fellows του EUROMECH και περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε:

Η επίσημη αιτιολόγηση της διάκρισης αναφέρει: